Informacja o nowym rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 października 2014 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji [...]

Informacja o nowym rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 października 2014 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 1508).

Informujemy, iż z dniem 19 listopada 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 października 2014 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 1508).

Rozporządzenie to określa kwestie dotyczące poszczególnych rodzajów dokumentacji medycznej prowadzonej w podmiotach leczniczych utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej, w tym dokumentacji lekarza, pielęgniarki i położnej udzielających świadczeń zdrowotnych w ramach praktyki zawodowej wykonywanej w tych podmiotach leczniczych oraz dokumentacji prowadzonej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę lub higienistkę szkolną udzielających świadczeń zdrowotnych uczniom. Powyższy akt prawny reguluje także zasady przechowywania i udostępniania ww. dokumentacji oraz szczególne wymagania dotyczące dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej.

Należy wskazać, iż powyższe rozporządzenie zawiera regulacje prawne, które są co do zasady tożsame z zapisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 177 ze zm.). Nowym rozwiązaniem wprowadzonym w ww. rozporządzeniu jest natomiast regulacja przewidująca, iż w dokumentacji medycznej będzie się musiała znajdować także pieczęć lekarza, pielęgniarki i położnej jako dodatkowy element oznaczenia osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych oraz kierującej na badanie, konsultację lub leczenie.

Ponadto warto zauważyć, iż zapisy ww. rozporządzenia dotyczące zasad dokonywania wpisów w dokumentacji indywidualnej i zbiorczej prowadzonej przez podmiot leczniczy utworzony przez Ministra Obrony Narodowej będą miały zastosowanie także do lekarza jak i pielęgniarki oraz położnej wykonujących indywidualną praktykę albo indywidualną specjalistyczną praktykę w tym podmiocie leczniczym.