Uniwersytet Medyczny w Lublinie, realizując zlecone przez Ministra Zdrowia zadanie w ramach Narodowego Programu Zdrowia, opracował informator pt. „ABC [...]

Uniwersytet Medyczny w Lublinie, realizując zlecone przez Ministra Zdrowia zadanie w ramach Narodowego Programu Zdrowia, opracował informator pt. „ABC OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ”.

Celem publikacji jest dostarczenie w sposób przystępny niezbędnej wiedzy kobietom w ciąży oraz ich rodzinom w zakresie organizacji opieki w czasie ciąży, porodu i połogu. Informator został opracowany przez położne, lekarzy: położnika-ginekologa, neonatologa oraz psychologa, prawnika, przy wsparciu merytorycznym partnerów: Fundacji Bank Mleka Kobiecego oraz Fundacji Przed Czasem.

Naszym celem było przybliżenie obowiązującego w Polsce „Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej”, który zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia jest dokumentem mającym na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa kobiet rodzących oraz zapewnienie właściwej organizacji i warunków opieki nad nią i nad dzieckiem. Podkreślone zostały w nim m. in. prawa jakie mają kobiety w tym szczególnym dla nich okresie, np.: prawo do informacji oraz udziału w podejmowaniu decyzji związanych z ciążą, porodem, połogiem oraz opieką nad noworodkiem, do traktowania ich z szacunkiem.

Znajomość założeń zawartych w Standardzie pozwoli kobietom na lepsze przygotowanie się do okresu ciąży, porodu i połogu oraz na poznanie swoich praw i przysługujących im świadczeń medycznych.

Bezpłatny informator „ABC OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ” został wydany w formie papierowej i elektronicznej. Zawiera on odnośniki w formie kodów QR, kierujących do pogłębionej wiedzy na tematy omawiane w ramach poszczególnych rozdziałów. Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpoczął proces dystrybucji informatora, który zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia powinien trafić do położnych podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) za pośrednictwem Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych.

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania zapotrzebowania na bezpłatne egzemplarze Informatora w 2024 roku za pomocą formularza znajdującego się pod linkiem:

W imieniu Autorów informatora:

Dr hab. n. o zdr. Agnieszka Bień, prof. Uczelni
Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie