1407.14
Sprawozdanie z konferencji dla położnych, w której uczestniczyły położne zatrudnione w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Opolu.

Sprawozdanie z konferencji dla położnych, w której uczestniczyły położne zatrudnione w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Opolu – Maria Zybura, Aurelia Passon i Katarzyna Krygier.

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, zorganizowała w dniach 30.05-1.06.2014 w Serocku konferencję pod hasłem ”Praktyka zawodowa położnej w świetle nowych wyzwań” pod patronatem honorowym Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i położnych dr n. med. Grażyny Rogala-Pawelczyk. W konferencji udział brały położne z Wrocławia, Opola, Nowego Sącza, Rzeszowa, Warszawy i okolic.

Konferencję rozpoczęła Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego mgr Leokadia Jędrzejowska omawiając temat: „ Rola i zadania położnej w świetle obowiązujących aktów prawnych”. W ramach konferencji omówiono szeroko opiekę powypisową nad noworodkiem urodzonych przedwcześnie oraz diagnostykę logopedyczną małego dziecka, podkreślając ogromną rolę pielęgniarki, położnej w edukacji, w tym zakresie.

Tematykę magicznej funkcji komunikacji oraz technik oddziaływania społecznego poruszyła prof. dr hab. Eliza Grzelak – Człowiek Roku 2012 w Gnieźnie. W referacie pani prof. podkreśliła, że wraz ze wzrostem kompetencji komunikacyjnej Polaków, rośnie stopień profesjonalizacji języka,  utrudnia to zrozumienie osobom spoza profesji, a nowe technologie wpływają znacząco na jakość i rozwój komunikacji społecznej. Uwypuklona została też szczególna rola komunikacji w procesie terapeutycznym.

W bloku ginekologicznym omówiono problemy zaburzeń statyki narządu rodnego oraz podstawy diagnostyki i leczenia nowotworów narządów płciowych kobiecych oraz zaakcentowano jak towarzyszyć kobiecie, udzielając jej wsparcia w obliczu nachodzącej śmierci.

Odrębną kwestię dotyczącą konsekwencji psychologicznych występujących u położnych biorących udział w zabiegach przerywania ciąży przedstawiła na podstawie badań własnych dr n. o z. Jolanta Banasiewicz. Autorka zaprezentowała wypowiedzi, postawy społeczne wobec sprzeciwu położnych, które zgodnie z prawem oraz chcąc pozostać w zgodzie z wyznawanymi wartościami, własnym sumieniem nie chcą brać udziału w takich zabiegach, a są przez część społeczeństwa nie zrozumiane.

Bardzo ciekawym okazało się wystąpienie mgr położnictwa Magdaleny Rudzińskiej posiadającej Certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, która omówiła zastosowanie USG w praktyce położnej.

Zagadnienia poruszone w ramach zjazdu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Konferencja była okazją wymiany doświadczeń z koleżankami położnymi z kraju. Świadomość faktu iż sytuacja zawodowa położnych w poszczególnych regionach kraju jest porównywalna, daje poczucie właściwego postępowania w ramach naszej codziennej pracy jak również wskazuje obszary do poprawy.

Dziękujemy.