0102.23
Nowy raport na temat opieki koordynowanej w POZ przedstawia m.in. ścieżkę obsługi pacjenta oraz praktyczne informacje dla placówek POZ wdrażających opiekę koordynowaną.

Nowy raport na temat opieki koordynowanej w POZ (dostępny również pod linkiem: https://blog.osoz.pl/opieka_koordynowana), przedstawia m.in. ścieżkę obsługi pacjenta oraz praktyczne informacje dla placówek POZ wdrażających opiekę koordynowaną.

Bezpłatny raport czasopisma OSOZ zawiera m.in. wywiady z menedżerami, którzy już realizują opiekę koordynowaną oraz opinie ekspertów dotyczące wykorzystania systemów IT do koordynacji usług.

Z 41-stronicowego dokumentu można się dowiedzieć:

  • Jak wygląda proces od podjęcia decyzji do wdrożenia OK;

  • Na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy z NFZ;

  • W jaki sposób przygotować się do koordynacji;

  • Jak zorganizować OK w systemie informatycznym;

  • Co radzą menedżerowie placówek, gdzie OK już została wdrożona;

  • Które rozwiązania e-zdrowia mogą pomóc pacjentowi na ścieżce opieki.

Założenia oraz dalszy rozwój koordynacji przedstawia prof. UMW Agnieszka Mastalerz-Migas, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. wdrożenia opieki koordynowanej, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Za dodatkowymi pieniędzmi musi teraz iść dodatkowa jakość. W pierwszym roku na OK przeznaczono ponad 1 mld zł – mówi dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Z kolei Tomasz Zieliński, lekarz medycyny rodzinnej i wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, radzi, jakie wyzwania wiążą się z wdrożeniem OK w POZ i jak do nich podejść.

Najtrudniejsze jest przełamanie bariery mentalnościowej. Jeśli to się uda, łatwiej rozwiązać inne problemy. Projekt OK wymaga zmiany sposobu myślenia i przyzwyczajeń – planowanie procesu wprowadzania OK tłumaczy z kolei dr Paweł Żuk, pełnomocnik Zarządu do spraw edukacji i rozwoju w grupie Centrum, wiceprzewodniczący ministerialnej komisji zdrowia do spraw wdrażania opieki koordynowanej w POZ.

O tym, jak systemy informatyczne wspierają koordynację opieki i na jakie elementy infrastruktury IT trzeba zwrócić uwagę, opowiada Grzegorz Mródź, Prezes Zarządu KAMSOFT S.A..

Raport jest interaktywny, dzięki czemu czytelnik może w łatwy sposób pobrać niezbędne dokumenty, uzupełnić informacje np. na stronach NFZ czy wziąć udział w szkoleniu „Opieka koordynowana w praktyce, rozwój rozwiązań IT do zarządzania koordynacją opieki nad pacjentami”.

Całość uzupełniono infografikami tłumaczącymi pierwsze kroki z OK, ścieżkę obsługi pacjenta oraz wspomaganie koordynacji z pomocą aplikacji mobilnej.

Raport „Opieka Koordynowana w POZ” opracowało czasopismo o cyfryzacji OSOZ Polska we współpracy z KAMSOFT S.A.

Pliki do pobrania:
  1. Raport: Opieka Koordynowana w POZ