Інформація для громадян України
Informacje dla obywateli Ukrainy
Kontakt do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Opolu w sprawie zasad uzyskania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej w Polsce dla osób posiadających obywatelstwo ukraińskie oraz kwalifikacje zdobyte poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej jest dostępny w godzinach pracy biura pod numerem telefonu: 507 225 837.
Z uwagi na zmiany w przepisach, zawarte w art. 64 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2024 r. poz. 167, z późn. zm.) oraz w art. 27 ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 854), które obowiązują od 25 października 2024 r., obywatele Ukrainy, którzy uzyskali kwalifikacje pielęgniarki lub położnej poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, mogli składać wnioski o wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na warunkowe wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej do 24 października 2024 r. Wnioski złożone po 24 października 2024 roku nie zostaną rozpatrzone przez Ministerstwo Zdrowia.
Istnieje jednak uproszczony tryb umożliwiający uzyskanie Prawa Wykonywania Zawodu (PWZ) pielęgniarki lub położnej, uregulowany w art. 35a ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Tryb ten jest przeznaczony dla pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Przyśpieszona ścieżka kończy się uzyskaniem PWZ pielęgniarki lub położnej na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce zatrudnienia w konkretnym podmiocie wykonującym działalność leczniczą. Szczegóły w poniższym nagłówku: Prawo Wykonywania Zawodu pielęgniarki i położnej na określony zakres czynności, okres i miejsce zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą.
UWAGA! DOTYCZY WSZYSTKICH PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH, KTÓRE UZYSKAŁY PWZ NA PODSTAWIE ZGODY MINISTRA ZDROWIA
-
Jeśli wniosek o wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej został złożony do Ministerstwa Zdrowia do dnia 24.10.2024 r. pielęgniarka lub położna jest zobowiązana do przedłożenia właściwej Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego na poziomie B1 w terminie do dnia 1 maja 2026 r., pod rygorem utraty prawa wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej.
-
Jeśli wniosek o wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej został złożony do Ministerstwa Zdrowia po dniu 24.10.2024 r. pielęgniarka lub położna jest zobowiązana do przedłożenia właściwej Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego na poziomie B1 na etapie składania wniosku do właściwej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych o przyznanie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na określony zakres czynności, okres i miejsce zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą oraz wpis do okręgowego rejestru pielęgniarek i położnych.
-
Wykaz dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 – zgodnie z Komunikatem Ministerstwa Zdrowia z dnia 13.11.2024 r. w sprawie ogłoszenia wykazu dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1:
- Świadectwo dojrzałości uzyskane po złożeniu egzaminu w języku polskim;
- Dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B1 lub wyższym wydany po złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu z języka polskiego jako obcego przeprowadzonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. z 2021 r. poz. 672 i z 2023 r. poz. 1672) i organizowanego przez podmiot uprawniony, którego główna siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wpisany na dzień przeprowadzania tego egzaminu na listę podmiotów uprawnionych, publikowaną w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki zgodnie z art. 11b ust. 4 ustawy o języku polskim (link do listy: https://www.gov.pl/web/nauka/lista-podmiotow-uprawnionych-do-organizowania-egzaminow-z-jezyka-polskiego-jako-obcego).
WAŻNE! Lista podmiotów uprawnionych do organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/nauka/lista-podmiotow-uprawnionych-do-organizowania-egzaminow-z-jezyka-polskiego-jako-obcego
-
Uproszczony tryb umożliwiający uzyskanie Prawa Wykonywania Zawodu (PWZ) pielęgniarki lub położnej, uregulowany w art. 35a ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej, przeznaczony jest dla pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.
Uproszczony tryb kończy się uzyskaniem PWZ pielęgniarki lub położnej na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce zatrudnienia w konkretnym podmiocie wykonującym działalność leczniczą.
Prawa Wykonywania Zawodu są wydawane na okres 5 lat – bez możliwości przedłużenia.
Aby ubiegać się o przyznanie PWZ niezbędne jest wcześniejsze uzyskanie zgody na wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej, którą udziela Minister Zdrowia w drodze decyzji administracyjnej.
-
Link do strony internetowej Ministerstwa Zdrowia zawierającej szczegółowe informacje, wniosek i wykaz załączników w celu uzyskania zgody Ministra Zdrowia na wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce zatrudnienia w konkretnym podmiocie wykonującym działalność leczniczą – https://www.gov.pl/web/zdrowie/uzyskaj-prawo-wykonywania-zawodu-pielegniarki-lub-poloznej-na-okreslony-zakres-czynnosci-zawodowych-czas-i-miejsce-zatrudnienia-w-polsce
Po uzyskaniu zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej na określony zakres czynności, okres i miejsce zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, należy złożyć do biura Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Opolu:
-
zgodę Ministra Zdrowia
-
dokument poświadczający znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1, wymienionego w komunikacie Ministerstwa Zdrowia opublikowanym pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-ogloszenia-wykazu-dokumentow-poswiadczajacych-znajomosc-jezyka-polskiego-minimum-na-poziomie-b2
WAŻNE! Lista podmiotów uprawnionych do organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/nauka/lista-podmiotow-uprawnionych-do-organizowania-egzaminow-z-jezyka-polskiego-jako-obcego
-
-
Zgodnie z Komunikatem Ministerstwa Zdrowia z dnia 08.10.2024, wnioski o wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na warunkowe wykonywanie zawodu pielęgniarki lub położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej złożone do Ministerstwa Zdrowia po dniu 24 października 2024 r. nie będą rozpatrywane.
Oznacza to, że:
-
Po 24.10.2024 r. nie ma możliwości złożenia wniosku o wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na warunkowe prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.
-
Wnioski o wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na warunkowe prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej złożone do 24.10.2024 r. zostaną rozpatrzone na podstawie przepisów, które obowiązywały w dniu ich złożenia.
Wszystkie pielęgniarki i położne, które złożyły wniosek o wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu na terenie RP do 24.10.2024 r., oraz którym została wydana pozytywna decyzja Ministra Zdrowia, są zobowiązane do przedłożenia właściwej Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego na poziomie B1 w terminie do dnia 1 maja 2026 r., pod rygorem utraty prawa wykonywania zawodu pielęgniarki albo położnej.
Na podstawie art. 35a ust. 28 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 814 i 854) Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wykaz dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1.
Wykaz dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 – zgodnie z Komunikatem Ministerstwa Zdrowia z dnia 13.11.2024 r.w sprawie ogłoszenia wykazu dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1:
-
Świadectwo dojrzałości uzyskane po złożeniu egzaminu w języku polskim;
-
Dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B1 lub wyższym wydany po złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu z języka polskiego jako obcego przeprowadzonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. z 2021 r. poz. 672 i z 2023 r. poz. 1672) i organizowanego przez podmiot uprawniony, którego główna siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wpisany na dzień przeprowadzania tego egzaminu na listę podmiotów uprawnionych, publikowaną w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki zgodnie z art. 11b ust. 4 ustawy o języku polskim (link do listy: https://www.gov.pl/web/nauka/lista-podmiotow-uprawnionych-do-organizowania-egzaminow-z-jezyka-polskiego-jako-obcego).
WAŻNE! Lista podmiotów uprawnionych do organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/nauka/lista-podmiotow-uprawnionych-do-organizowania-egzaminow-z-jezyka-polskiego-jako-obcego
-
-
-
Każda osoba, niezależnie od obywatelstwa (również osoba z obywatelstwem polskim), która uzyskała kwalifikacje pielęgniarki lub położnej poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i spełnia warunki o których mowa na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/uzyskaj-prawo-wykonywania-zawodu-pielegniarki-lub-poloznej-na-okreslony-zakres-czynnosci-zawodowych-czas-i-miejsce-zatrudnienia-w-polsce, może uzyskać prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia w Polsce.
-
Prawa wykonywania zawodu na powyższych zasadach mogą zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 5 lat, bez możliwości jego przedłużenia.
-
Pielęgniarki i położne chcące wykonywać swój zawód dłużej niż 5 lat mają następujące możliwości:
– Przystąpić do nostryfikacji swojego dyplomu na jednej z uczelni w Polsce (jeśli dyplom spełnia warunki określone odrębnymi przepisami prawa).
lub
– Rozpocząć studia wyższe I stopnia (licencjat) na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo.
-
Wydłużono do 30 dni termin na przyznanie przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce jego wykonywania w podmiocie wykonującym działalność leczniczą.
-
-
Uwaga! Do wniosku nr 1 oraz wniosku nr 2 należy dołączyć wydaną przez Ministra Zdrowia zgodę wraz z załącznikami podanymi we wniosku.
Wniosek nr 3 składamy wyłącznie w przypadku ubiegania się o prawo wykonywania zawodu zgodnie z art. 35 oraz art. 36 z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (j. t. Dz. U. z 2021 r. poz. 479 ze zm.).
Poniższy wniosek dotyczy osób, które pomyślnie przeszły proces nostryfikacji dyplomu. Nie dotyczy osób z decyzją Ministra Zdrowia.
-
Медична допомога громадянам України
Pomoc medyczna dla obywateli UkrainyStowarzyszenie Polska Misja Medyczna
Działania Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych ws. pomocy Ukrainie
Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN)
Europejskie Stowarzyszenie Położnych
AKTUALNOŚCI
- 2511.24
- 2511.24
- 2411.24
- 2411.24
- 2411.24
- 1811.24
Oferta pracy w Dobrzeniu Wielkim
- Kategoria:
- Ogłoszenia
- 1811.24
- 1811.24
- 1811.24